Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva uthyrning av svetsare, plåtslagare, montörer, elektriker, truckförare och annan personal inom industrisektorn ävensom bedriva forskning, utveckling, förädling, utföra utbildning och handel med utrustning för svetsteknik samt smides och mekanikverksamhet samt äga och förvalta aktier och idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 209 219 | 190 104 | 212 222 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 902 | 4 817 | 832 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 659 | 5 205 | 2 239 |
| Årets resultat (tkr) | 3 530 | 2 007 | 1 570 |
| Summa tillgångar (tkr) | 102 986 | 92 886 | 92 988 |
| Antal anställda | 279 | 277 | 332 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 209 219 | 190 104 | 212 222 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 902 | 4 817 | 832 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 659 | 5 205 | 2 239 |
| Årets resultat (tkr) | 3 530 | 2 007 | 1 570 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 38 520 | 34 403 | 30 804 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 64 466 | 58 482 | 62 184 |
| Tillgångar (tkr) | 102 986 | 92 886 | 92 988 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 22 671 | 19 142 | 18 635 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 17 400 | 16 500 | 14 600 |
| Avsättningar (tkr) | 16 031 | 16 031 | 16 031 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 46 884 | 41 213 | 43 722 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 102 986 | 92 886 | 92 988 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 190 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 120 271 | 110 792 | 126 798 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 49 457 | 42 234 | 52 276 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 279 | 277 | 332 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 750 | 686 | 639 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 608 | 552 | 543 |
| Vinstmarginal | 1.9% | 2.5% | 0.4% |
| Soliditet | 34.2% | 33.4% | 31.3% |
| Kassalikviditet | 137.5% | 141.9% | 142.2% |
Ikett Personalpartner AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Xiphias AB och koncernmoderbolag är Nefa AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva uthyrning av svetsare, plåtslagare, montörer, elektriker, truckförare och annan personal inom industrisektorn ävensom bedriva forskning, utveckling, förädling, utföra utbildning och handel med utrustning för svetsteknik samt smides och mekanikverksamhet samt äga och förvalta aktier och idka därmed förenlig verksamhet.